Minimum raz w miesiącu dzielimy się wiedzą i selekcjonujemy najważniejsze artykuły.
Reklama
Zakładowa Kontrola Produkcji (ZKP) – wymagania, wdrożenia, audyty, certyfikacja
Wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji jest jedną z kluczowych zasad zgodności właściwości wyrobów, które zostają wprowadzone na rynek z odpowiednimi normami producenta. Jeśli jesteś producentem materiałów budowlanych, to musisz posiadać obowiązkowo ZKP.
Certyfikacja zakładowej kontroli produkcji, stanowi podstawowy element wszystkich systemów oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Jej wdrożenie stanowi jeden z wymogów rozporządzenia nr 305/2011 zgodnie, z którym posiadanie ZKP przez producentów wyrobów budowlanych jest obligatoryjne. Stosowanie Zakładowej Kontroli Produkcji jest niezbędne, aby producent mógł oznaczać swoje wyroby oznakowaniem CE.
Wymagania zakładowej kontroli produkcji
Zakładowa Kontrola Produkcji oznacza stałą wewnętrzną kontrolę produkcji prowadzoną przez producenta. Jej stosowanie ma zapewniać zgodność właściwości wyrobów wprowadzanych na rynek z normami, aprobatami technicznymi oraz deklarowanymi wartościami. Wszystkie elementy ZKP, wymagania i postanowienia przyjęte przez producenta, powinny być w sposób systematyczny dokumentowane poprzez zapisywanie zasad i procedur postępowania, które to z kolei powinny być zgodne z charakterem wyrobu i procesu produkcyjnego, stopniem automatyzacji linii produkcyjnej oraz rodzajem dostępnych urządzeń produkcyjnych i kontrolnych. System Zakładowej Kontroli Produkcji określa:
odpowiedzialność, uprawnienia i wzajemne zależności personelu, który zarządza, wykonuje i kontroluje prace mające wpływ na jakość,
procedury związane z działaniem zakładowej kontroli produkcji, niezbędne do wykazania zgodności wyrobu na odpowiednim etapie jego produkcji,
procedury prowadzenia i nadzorowania zapasów,
procedury szkolenia personelu mającego wpływ na jakość,
procedury postępowania z reklamacjami.
Normy obowiązkowe w ramach ZKP
Drewno konstrukcyjne EN 14081-1
EN 14250
Stalowe element konstrukcyjne
EN 1090 -1
Elementy murowe
EN 771
Prefabrykaty murowe EN 13747
EN 15037
Kruszywa
EN 12620
EN 13043
EN 13055-1
EN 13139
EN 13242
EN 13383-1
EN 13450
Mieszanki mineralno-asfaltowe
EN 13108
Asfalty i lepiszcza asfaltowe
EN 12591
EN 14023
Na rynek europejski mogą być wprowadzane wyłącznie wyroby zgodne ze zharmonizowanymi normami europejskimi, europejskimi aprobatami technicznymi lub krajowymi ustaleniami technicznymi uznanymi na poziomie UE. Zgodność z tymi ustaleniami technicznymi powinna być potwierdzona certyfikatem zgodności wydanym przez upoważnioną jednostkę certyfikującą, bądź deklaracją zgodności wydaną przez producenta. Jeśli producent wyrobów budowlanych nie posiada Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) – nie może wydać deklaracji zgodności. W ramach wdrożenia zapewniamy :
Szkolenie personelu z tematyki ZKP w zakładzie produkcyjnym i osoby zajmującej się zakładowym Laboratorium - przeprowadzenie przeszkolenia z prowadzenia zapisów w księdze ZKP dla Pełnomocnika ds. ZKP.
Przeprowadzenie auditu wewnętrznego przed certyfikacją w zakładzie produkcyjnym wraz z przeprowadzeniem przeglądu systemu ZKP. Wydanie oceny o stanie gotowości zakładu do przeprowadzenia certyfikacji ZKP.
Udział i pomoc w trakcie inspekcji certyfikacyjnej przez jednostkę notyfikowaną / akredytowaną.
Omówienie ewentualnych niezgodności i spostrzeżeń stwierdzonych na audycie certyfikującym, celem zaplanowania działań korygujących i zapobiegawczych.
Potrzebujesz porady?
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania. Kliknij przycisk, aby rozpocząć czat on-line
Nawiązując do czasu, kiedy Polska stała się jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej i zaczął się okres wprowadzania Norm Europejskich, mających za zadanie utworzenie jednolitego, wewnętrznego rynku wyrobów budowlanych oraz wyeliminowanie wszelkich ograniczeń w handlu na obszarze Unii w myśl Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011, wyłącznie sam producent może i musi samodzielnie ocenić czy wyrób produkowany podlega wymaganiom w/w dyrektywy. Przez to pojęcie rozumie się, iż wyrób należy wyprodukować zgodnie z wymaganiami wzmiankowanej dyrektywy i szczegółowymi zapisami norm zharmonizowanych, a także poddać wyrób procedurze oceny zgodności, określonej w odpowiedniej dla wyrobu specyfikacji technicznej.
W następstwie pozwala to producentowi na oznakowanie wyrobów znakiem CE. Po dokonaniu takiej oceny producent jest uprawniony do oznakowania produkowanego wyrobu budowlanego i może wprowadzić go do obrotu. Jeżeli zaś producent nie posiada Zakładowej Kontroli Produkcji nie może wydać ważnej deklaracji zgodności. Skutkiem tego działania może być nałożenie odpowiedniej sankcji określonej w ustawie o wyrobach budowlanych. W myśl ustawy o wyrobach budowlanych oraz w oparciu o odpowiedni system oceny zgodności dotyczącego prowadzenia produkcji na podstawie aktualnej normy polskiej PN lub PN-EN producenci zobowiązani są do wdrożenia systemu ZKP.
W związku z tym pragniemy Państwu przedstawić i zaoferować swoje usługi w zakresie wdrażania Systemów Zakładowych Kontroli Produkcji zgodnie z następującymi (aktualnie obowiązującymi) normami i przepisami:
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011.
Certyfikacja ZKP to w zasadzie certyfikacja wyrobu, w którym nie ocenia się samego wyrobu, natomiast ocenia się działania producenta, mające na celu zapewnienie:
powtarzalności cech produkowanego wyrobu oraz
utrzymanie kontroli nad jego produkcją zgodnie z wymaganiami odpowiedniej specyfikacji techniczne.
System oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych dla poszczególnych grup wyrobów budowlanych ustalony jest w decyzjach Komisji Europejskiej i powinien być wskazany w zharmonizowanej specyfikacji technicznej [hEN].
Pomoc w spełnieniu wymagań
Realizujemy szereg usług doradczych, audytowych i szkoleniowych wspierających działania organizacji, które wychodzą naprzeciw obowiązkowi wywiązania się z regulacji prawnych jak i wymagań stosowanych standardów lub norm. Zapraszamy do kontaktu.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »