Newsletter

Reklama

Znakowanie pasz, dodatków paszowych, mieszane paszowych

Etykietowanie pasz – profesjonalne usługi znakowania produktów paszowych i pet-food

Oznakowanie pasz reguluje rozporządzenie 767/2009/WE w obszarze materiałów paszowych, dodatków paszowych, mieszanek paszowych oraz produktów typu pet-food. Dodatki do pasz oraz premiksy regulowane są przez rozporządzenie 1831/2003/WE. Oznakowanie produktu musi w sposób jasny przekazywać informacje o produkcie, jego cechach oraz podmiocie odpowiedzialnym.

Jak wygląda proces oznakowania pasz?

Przedsiębiorstwa produkujące i dystrybuujące produkty paszowe muszą zadbać o formę i czytelność przygotowywanych etykiet produktów. Nie powinny one wprowadzać w klientów w błąd. Zwłaszcza w stosunku do możliwości zastosowania, właściwości i składu paszy. Niedopuszczalne jest wprowadzanie pasz na rynek bez stosownych urzędowych zezwoleń.

Jakie dane zostają zawarte na odpowiednio przygotowanej etykiecie?

Dane minimalne w oznakowaniu pasz dla zwierząt obejmują min.:

 • Rodzaj wyprodukowanej paszy (materiały paszowe, dodatki paszowe, mieszanki paszowe, premiksy).
 • Masa lub objętość netto.
 • Nazwa i adres producenta/dystrybutora.
 • Logo i nazwa marki, symbole graficzne.
 • Numer partii produkcyjnej.
 • Składniki użyte do produkcji paszy.
 • Zawartość wilgoci.
 • - Wykaz zastosowanych dodatków.

Etykieta powinna zostać umieszczona przez przedsiębiorstwo na wszystkich formach opakowań (np. pojemnikach czy foliach), w których pasze są przekazywane na rynek. Zgodnie z rozporządzeniem 767/2009/WE informacje wyżej wymienione należy umieścić w dokumentach sprzedaży produktów paszowych, a także w środkach przekazu komunikacyjnego, m.in. w reklamie tradycyjnej lub internetowej.

Tło

Potrzebujesz porady?

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.
Kliknij przycisk, aby rozpocząć czat on-line

Etykieta przedstawia szczegółowe informacje o składzie paszy w celu zachowania bezpieczeństwa.

Oznakowanie paszy ma na celu również przekazanie informacji o jej przeznaczeniu. Dlatego tak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo materiałów paszowych i dodatków użytych do jej produkcji. Dzięki przedstawionemu składowi konsument zyskuje pewność, że pasza nie spowoduje uszczerbku na życiu ani zdrowiu.

Produkty paszowe nie zostaną wprowadzone do powszechnego obrotu bez zezwolenia. Dlatego też przedsiębiorcy muszą zadbać o zgody na użycie do produkcji paszy środków typu białko, które zostaje pozyskiwane z mikroorganizmów, np. bakterii, drożdży, grzybów czy glonów. Zezwolenia wymaga również wykorzystanie związków azotowych do wytworzenia paszy.

Profesjonalne oznakowanie pasz, mieszanek paszowych i dodatków paszowych.

Instrukcja czytelnego tworzenia etykiet została wprowadzona na rynku spożywczym w celu ujednolicenia metod kontroli oraz zapewnienia bezpieczeństwa i higieny w procesie produkcji. Oznakowanie stanowi również bardzo ważną informację dla klienta, który poszukuje danych producenta lub chce poznać szczegółowy skład paszy.

Weryfikacja procesów znakowania przy użyciu audytu

Ze względu na złożoność przepisów, które regulują obrót artykułami spożywczymi, wiele firm decyduje się na szczegółowy audyt. Opiera się on na weryfikacji poprawności wykonania opakowań i zaopatrzenia produktów paszowych w etykiety. Jednocześnie audyt analizuje zakres obowiązujących umów między przedsiębiorcami oraz dokumentację złożonych zamówień.

Weryfikacja składu pasz i procesów produkcyjnych może okazać się bardzo przydatna, jeśli przedsiębiorstwo planuje modyfikację dotychczasowych usług lub wprowadzenie nowego rodzaju towaru lub grup towarów. Taki proces wiąże się bezpośrednio z przygotowaniem etykiet dla utworzonego produktu bądź odświeżeniem jego wizualizacji.

Usługi doradcze przy oznakowaniu

Zgodnie z wymaganiami pomożemy firmie w następujących procesach:

 • Zaprojektowanie etykiet do oznaczenia pasz.
 • Zbudowanie specyfikacji produktu.
 • Weryfikacja używanych oznakowań pasz i mieszanek paszowych.
 • Profesjonalne udokumentowanie private label.
 • Przygotowanie specyfikacji.
 • Analiza zamówień i sporządzanych umów.
 • Przeprowadzenie audytu w obszarze znakowania i procesów mu towarzyszących.
 • Doradztwo specjalistyczne przy procesach regulacyjnych i wdrożeniowych.

Pomoc w spełnieniu wymagań

Realizujemy szereg usług doradczych, audytowych i szkoleniowych wspierających działania organizacji, które wychodzą naprzeciw obowiązkowi wywiązania się z regulacji prawnych jak i wymagań stosowanych standardów lub norm. Zapraszamy do kontaktu.

Sprawdź również

Znakowanie produktów CE

Znakowanie żywności

Znakowanie produktów konsumenckich

Reklama