Newsletter

Reklama

BRC Gluten Free dla produkcji bezglutenowej

BRC GS gluten free standard dla produktów bezglutenowych

Gluten występujące w wielu zbożach połączenie białek roślinnych: gluteniny i gliadyny. Gluten można znaleźć przede wszystkim w ziarnie pszenicy i jej odmianach: orkiszu, płaskurce, samopszy, a także w życie czy jęczmieniu i bywa przyczyną alergii. Zanieczyszczone glutenem (głównie przez kontakt z innymi zbożami w zakładzie przetwórczym) bywa również ziarno owsa, przez co osoby przyzwyczajone do jedzenia na śniadanie owsianki powinny sięgać po bezglutenowe płatki owsiane. Produktami naturalnie bezglutenowymi są: ryż, kukurydza, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa. Za bezglutenowe uznaje się również produkty przetworzone, w których według ustaleń FAO i WHO zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm, i oznacza się je międzynarodowym znakiem przekreślonego kłosa.

Czym jest standard BRC GS Gluten Free?

Standard BRC GS gluten free jest rozszerzeniem wymagań rodziny standardów BRC Global Standard for Food Safety. Celem tego standardu jest określenie wymagań dla podmiotów produkujących żywność specjalną dla konsumentów wrażliwych na alergeny w postaci glutenu oraz chorych na celiakię.

Produkty bezglutenowe powinny być oznaczone międzynarodowym symbolem przedstawiającym przekreślony kłos, który może mieć jednak różnorodne formy i odmienną kolorystykę. Jeśli kupujesz artykuły spożywcze nieoznakowane w ten sposób, zawsze dokładnie przeczytaj ich skład umieszczony na etykiecie produktu. Zwyczajowy sposób oznaczania produktów bezglutenowych to opis słowny: „produkt bezglutenowy”, „produkt nie zawiera glutenu”, „gluten free”.

Zapraszamy do kontaktu w celu wdrożenia, szkoleń lub przeprowadzenia audytu na zgodność z wymaganiami BRC gluten free.

Oznakowanie produktów bezglutenowych wymagania prawne

Za bezglutenowe uznaje się również produkty, w których według ustaleń FAO/WHO zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg) na podstawie rozporządzenia Wykonawczego Komisji nr 828/2014/WE w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat nieobecności lub zmniejszonej zawartości glutenu w żywności (OJ L 228, 31.7.2014, p. 5–8). Zgodnie z innymi wymaganiami prawnymi wszystkie składniki lub substancje pomocnicze w przetwórstwie ze zbóż zawierających gluten (tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmian hybrydowych) albo uzyskane z substancji lub produktów zawierających glutenowe zboża, użyte przy wytworzeniu lub przygotowywaniu żywności i nadal obecne w produkcie gotowym (nawet jeśli ich forma uległa zmianie) powinny być obowiązkowo podane na opakowaniu lub załączonej do niego etykiecie (dotyczy to również żywności niepakowanej). Zapis nie dotyczy jednak:

  • syropów glukozowych na bazie pszenicy zawierających dekstrozę,
  • maltodekstryn na bazie pszenicy,
  • syropów glukozowych na bazie jęczmienia,
  • zbóż wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.
Tło

Potrzebujesz porady?

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.
Kliknij przycisk, aby rozpocząć czat on-line

Certyfikat bezglutenowy dla produktów

Głównym celem certyfikacji jest ujednolicenie znakowania żywności bezglutenowej poprzez wprowadzenie znaku symbolizującego żywność bezglutenową, połączone z audytami produktów bezglutenowych (badania na zawartość glutenu, audyty i stała współpraca z producentami).

Sprawdź również

Dodatki spożywcze rejestry, zatwierdzenia, pozwolenia

Projektowanie technologiczne, projekty linii i zakładów

Wymagania dla higieny żywności dla konsumentów

Inspekcje higieny w firmach ATP, luminometr

Bezglutenowy – znak przekreślonego kłosasa

Reklama