Minimum raz w miesiącu dzielimy się wiedzą i selekcjonujemy najważniejsze artykuły.
Celem polityki Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa żywności jest ochrona konsumentów oraz jednoczesne zagwarantowanie niezakłóconego działania rynku. Każdy produkt obecny na rynku powinien spełniać odpowiednie normy, wskazane w specyfikacjach, zarówno pod kątem podstawowych parametrów, ale także w odniesieniu do obecności substancji szkodliwych dla zdrowia i życia konsumentów, których ilość nie powinna przekraczać poziomów określonych prawnie. Z uwagi na postępującą chemizację rolnictwa i pozostałych gałęzi produkcji żywności konieczne jest odpowiednie monitorowanie pozostałości zanieczyszczeń w żywności oraz paszach.
Zanieczyszczenia występują zarówno w żywności pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. W tych ogniwach biologicznego łańcucha żywienia (rośliny i zwierzęta) występuje zjawisko kumulacji zanieczyszczeń. Źródłem nieznanych dotąd zanieczyszczeń są lub mogą być nowe procesy technologiczne, coraz szersze stosowanie w przetwórstwie spożywczym nowych i coraz liczniejszych substancji chemicznych oraz ich mieszanin. Wyróżnia się następujące rodzaje zanieczyszczeń w żywności:
Zanieczyszczenia fizyczne to zanieczyszczenia, które w zależności od źródła ich pochodzenia można podzielić na ciała obce:
Ciała obce, stanowiące zanieczyszczenia fizyczne żywności, mogą stanowić różne poziomy zagrożenia i różny może być stopień trudności ich eliminowania, np.
Obecność zanieczyszczeń fizycznych należy do podstawowych kryteriów przy ocenie bezpieczeństwa żywności.
Potrzebujesz porady?
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.
Kliknij przycisk, aby rozpocząć czat on-line
Zanieczyszczenia chemiczne spowodowane są głównie rosnącą chemizacją przemysłu rolno spożywczego, działalnością i życiem człowieka. Mogą przenikać do żywności z:
Mogą przedostawać się też w inny sposób, np. przy leczeniu zwierząt antybiotykami, stosowaniu w hodowli substancji mających stymulować wzrost i rozwój zwierząt, bądź przy opryskiwaniu roślin środkami ochrony albo regulatorami wzrostu. Wszystkie te substancje chemiczne przedostają się do mleka, mięsa, nasion, owoców i innych części roślin i wraz z nimi są spożywane przez człowieka. Producenci na całym świecie dodają do wytwarzanej przez siebie żywności rozmaite konserwanty i barwniki, które powodują, że wygląda ona efektowniej i ma dłuższy termin przydatności do spożycia. Nie zawsze jednak są to substancje obojętne dla zdrowia a nawet życia człowieka. Zagrożenia chemiczne występujące w żywności można podzielić na:
Wyróżnić można także naturalne zanieczyszczenia chemiczne, które występują w niektórych surowcach żywnościowych, a ich obecność wiąże się z ze stanem dojrzałości surowców lub okresem ich przechowywania, lub też bywa od tego niezależna. Są to np. toksyny w grzybach kapeluszowych, solanina w ziemniakach.
Zanieczyszczenia biologiczne – są to żywe organizmy lub ich metabolity, czyli substancje przedostające się do środowiska w wyniku czynności fizjologicznych tych organizmów np. drobnoustroje, pasożyty, szkodniki magazynowe oraz produkty ich aktywności np. enzymy, odchody, obumarłe szczątki.
Badania laboratoryjne żywności i pasz, badania przechowalnicze
Dobre praktyki higieniczne GHP, produkcyjne GMP